Тут надають

якісні послуги!

Центр надання адміністративних послуг

Скадовська територіальна громада

07.02.2025 13:08

Зазвичай коли виникає бажання створити громадське формування виникає багато запитань і найголовніше з них визначитися, яка організація вам необхідна

141dada2-7c51-42cf-8a37-6f1e88aa7eb2.jpg

Досить часто при використанні слів «громадське формування» розуміється як «громадська організація (об’єднання)». Але це зовсім не вірно.

Діюче законодавство України не містить поняття громадські формування, водночас Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" встановлено значення цього терміну та наведено види громадських формувань.

Так, громадські формування це:

  • політичні партії;
  • структурні утворення політичних партій;
  • громадські об’єднання;
  • місцеві осередки громадського об’єднання із статусом юридичної особи;
  • професійні спілки, їх об’єднання, організації профспілки, передбачені статутом профспілки та їх об’єднання;
  • творчі спілки, місцеві осередки творчих спілок;
  • постійно діючі третейські суди;
  • організації роботодавців, їх об’єднання.

Як бачимо громадських формувань досить багато. Як визначити що саме потрібно? Для цього необхідно більш детально познайомитися з кожним видом громадських формувань.

Отже, політична партія - це зареєстроване згідно з законом добровільне об’єднання громадян - прихильників певної загальнонаціональної програми суспільного розвитку, що має своєю метою сприяння формуванню і вираженню політичної волі громадян, бере участь у виборах та інших політичних заходах. Кожна політична партія має свої структурні утворення, через які вона реалізує свої функції та цілі.

З наведеного вище переліку, громадські об'єднання є одним з видів громадських формувань. В свою чергу громадські об'єднання за організаційно-правовою формою можуть утворюватися як громадські організації та громадські спілки. Громадська організація це добровільне та організаційно оформлене об'єднання громадян, яке створюється для реалізації спільних інтересів (культурних, економічних, вікових, регіональних, релігійних, професійних, соціальних, політичних тощо). Інтереси можуть бути реалізовані шляхом здійснення мітингів, зборів, різноманітних ініціатив організації проектів, форумів тощо.

Громадська спілка і громадська організація досить схожі. Однак, засновниками громадської спілки є юридичні особи приватного права, а членами (учасниками) можуть бути юридичні особи приватного права та фізичні особи.

Громадське об'єднання може здійснювати діяльність зі статусом юридичної особи або без такого статусу. Громадське об'єднання зі статусом юридичної особи є непідприємницьким товариством, основною метою якого не є одержання прибутку. Громадське об'єднання зі статусом юридичної особи може мати відокремлені підрозділи.

Разом з тим, професійна спілка – це добровільна неприбуткова громадська організація, що об'єднує громадян, пов'язаних спільними інтересами за родом їхньої професійної (трудової) діяльності (навчання). Професійні спілки створюються з метою здійснення представництва та захисту трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів профспілки. Професійні спілки мають свої об’єднання та організації.

Членами профспілок можуть бути особи, які працюють на підприємстві, в установі або організації незалежно від форм власності і видів господарювання, у фізичної особи, яка використовує найману працю, особи, які забезпечують себе роботою самостійно, особи, які навчаються в закладі освіти.

Також є досить схоже поняття творчі спілки - це добровільне об'єднання професійних творчих працівників відповідного фахового напряму в галузі культури та мистецтва, яке має фіксоване членство і діє на підставі статуту.

Членами творчої спілки можуть бути професійні творчі працівники - громадяни України, іноземці, особи без громадянства, які досягли 18 років.

Творчі спілки можуть мати територіальні осередки.

Серед інших громадських формувань є і таке поняття, як постійно діючі третейські суди. Отже, третейський суд це недержавний незалежний орган, що утворюється за угодою або відповідним рішенням зацікавлених фізичних та/або юридичних осіб у порядку, встановленому Законом України «Про третейські суди» для вирішення спорів, що виникають із цивільних та господарських правовідносин. Завданням третейського суду є захист майнових і немайнових прав та охоронюваних законом інтересів фізичних чи юридичних осіб шляхом всебічного розгляду та вирішення спорів відповідно до закону.

Організації роботодавців це неприбуткова громадська організація, яка об'єднує роботодавців. Разом з тим, організації роботодавців об’єднавшись можуть створити об’єднання організації роботодавців. Організації роботодавців, їх об'єднання створюються і діють з метою представництва та захисту прав та законних інтересів роботодавців у економічній, соціальній, трудовій та інших сферах, у тому числі в їх відносинах з іншими сторонами соціального діалогу.

Отримати консультації Ви можете безпосередньо у відділах державної реєстрації громадських формувань Управління державної реєстрації, а також зателефонувавши на гарячі лінії.

  • Відділ державної реєстрації громадських формувань у м. Києві

Телефон для консультації: 050 640 31 69

  • Відділ державної реєстрації громадських формувань у Київській області

Телефон для консультації: 096 477 71 32

  • Відділ державної реєстрації громадських формувань у Черкаській області

Телефон для консультації: 050 825 42 87

  • Відділ державної реєстрації громадських формувань у Житомирській області

Телефон для консультації: 093 480 46 47

  • Відділ державної реєстрації громадських формувань у Вінницькій області

Телефон для консультації: 097 387 11 12

  • Відділ державної реєстрації громадських формувань у Хмельницькій області

Телефон для консультації: 097 049 59 84

#Управління державної реєстрації ЦМУ МЮ м. Київ