21.11.2024 08:18
Що таке додаткові витрати на дитину?
Аліменти зазвичай не покривають усіх витрат на дитину, тому більша частина фінансового навантаження часто лягає на того з батьків, з ким дитина проживає.
Що таке додаткові витрати на дитину, як вони розподіляються та що при цьому враховується, розповідаємо сьогодні у постійній рубриці #ВажливоЗнати.
Які витрати на дитину вважаються додатковими?
Відповідно до ст. 185 Сімейного кодексу України той з батьків, з кого присуджено стягнення аліментів на дитину, а також той з батьків, до кого вимога про стягнення аліментів не була подана, зобов'язані брати участь у додаткових витратах на дитину, що викликані особливими обставинами (розвитком здібностей дитини, її хворобою, каліцтвом тощо).
Що можна вважати такими особливими обставинами?
Оскільки законодавець обмежився доволі “сухим” поясненням, звернемося до практики Верховного Суду (далі - Суд)
Стан здоровʼя дитини
У справі № 607/12170/20 Суд визнав хворобу дитини як особливу обставину, що потребує додаткових витрат. У цій справі дитині було рекомендовано спеціальний режим харчування. Суд вказав, що садочки комунальної власності не можуть забезпечити необхідного харчування, тому витрати на відвідування дитиною приватного дитячого садочка є додатковими витратами й не належать до основних, які батьки несуть на утримання дитини за рахунок аліментів.
Заняття спортом
У справі № 545/819/18 Суд визнав, що витрати, понесені позивачем на навчання сина в коледжі, та витрати на придбання спортивного інвентарю належать до додаткових витрат, необхідних для розвитку дитини. Водночас в цій справі Суд врахував певні спортивні досягнення дитини.
Навчання дитини в приватному закладі освіти
У справі № 756/9882/19 Суд визнав, що такі витрати можуть вважатися додатковими, оскільки дитина навчається в приватному закладі за згодою обох батьків.
Навчання дитини за кордоном
У справі № 336/1488/19 Суд вказав, що витрати на навчання дитини з метою здобуття професійної освіти за кордоном, за наявності можливості проходження навчання в державних закладах освіти, НЕ відносять до особливих обставин, які передбачають можливість стягнення додаткових витрат з батьків на утримання дитини.
Придбання шкільного одягу, взуття та шкільного приладдя
У справі № 484/2230/17 Суд вказав, що придбання шкільного одягу, взуття та шкільного приладдя НЕ належить до додаткових витрат, зумовлених особливими обставинами, оскільки ці витрати поглинаються аліментними виплатами того з батьків, хто не проживає з дитиною.
Які висновки можна зробити?
Завжди обов'язково слід доводити, що саме ці витрати зумовлені особливими обставинами і є додатковими, тобто такими, що не можуть бути покриті за рахунок аліментів. Необхідно детально пояснювати особливості розвитку дитини (надавати висновки спеціалістів щодо схильності дитини до спорту, малювання, музики тощо), а також враховувати думку дитини: чи бажає вона сама розвиватись у певній сфері, чи це більше бажання одного з батьків.
Суд завжди бере до уваги чи такі витрати обговорювалися були погоджені обома батьками (йдеться, наприклад, про навчання в приватних закладах, спортивні чи художні секції тощо).
Суд наголошує, що не всі бажання того з батьків, із ким проживає дитина, можна вважати додатковими витратами на дитину. До таких витрат, зокрема, не належить оплата послуг няні, приватного водія тощо. Водночас не має значення, чи такі послуги отримувала сім’я, коли батьки жили разом.
Як покриваються додаткові витрати на дитину?
Відповідно до ч. 2 ст. 185 Сімейного кодексу України розмір участі одного з батьків у додаткових витратах на дитину в разі спору визначається за рішенням суду, з урахуванням обставин, що мають істотне значення.
Водночас додаткові витрати на дитину можуть фінансуватися наперед або покриватися після їх фактичного понесення разово, періодично або постійно.
Поділитись
Дізнайтеся також
Усі новини