Тут надають

якісні послуги!

Центр надання адміністративних послуг

Скадовська територіальна громада

17.07.2025 17:30

На шляху забезпечення добробуту дитини кожна деталь важлива – навіть час, коли було подано позов

9cba3e28-a8b9-4045-9fd2-e3a8bfe5a49c.jpg

За законом, аліменти присуджуються з моменту звернення до суду, від дня пред'явлення позову, а в разі подання заяви про видачу судового наказу – із дня її подання.

Аліменти за минулий час можуть бути присуджені, якщо позивач надасть суду докази того, що він вживав заходів щодо одержання аліментів з відповідача, але не міг їх одержати у зв'язку з ухиленням останнього від їх сплати. У цьому разі суд може присудити аліменти за минулий час, але не більш як за десять років, що передували пред'явленню виконавчого листа до виконання.

Якщо за виконавчим документом, пред'явленим до виконання, аліменти не стягувалися у зв'язку з розшуком платника аліментів або у зв'язку з його перебуванням за кордоном, вони мають бути сплачені за весь минулий час.

Заборгованість за аліментами стягується незалежно від досягнення дитиною повноліття. Законом передбачено стягнення аліментів і у випадку, якщо дитина навчається далі після школи – до досягнення нею 23 років.

Розмір фактичного заробітку береться для визначення заборгованості за аліментами, присудженими у частці від заробітку, який платник аліментів одержував за час, протягом якого не провадилося їх стягнення, незалежно від того, одержано такий заробіток (дохід) в Україні чи за кордоном.

Заборгованість за аліментами платника аліментів, який не працював на час виникнення заборгованості або є фізичною особою-підприємцем і перебуває на спрощеній системі оподаткування, або є громадянином України, який одержує заробіток (дохід) у державі, з якою Україна не має договору про правову допомогу, визначається, виходячи із середньої заробітної плати працівника для даної місцевості.

У разі встановлення джерела і розміру заробітку (доходу) платника аліментів, який він одержав за кордоном, за заявою одержувача аліментів державний виконавець, приватний виконавець здійснює перерахунок заборгованості.

Обов'язковою умовою для перерахунку є встановлення факту отримання платником аліментів доходу за кордоном та його розміру.

Розмір заборгованості за аліментами обчислюється державним виконавцем, приватним виконавцем, а в разі виникнення спору – судом.

Отже, українське законодавство надає реальні механізми захисту права дитини на належне утримання, навіть якщо аліменти не сплачувалися вчасно. Незалежно від місця проживання платника, виду його зайнятості чи тривалості заборгованості – кошти на користь дитини підлягають стягненню.

#Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції