Тут надають

якісні послуги!

Центр надання адміністративних послуг

Скадовська територіальна громада

07.07.2025 16:40

Як отримати компенсацію за знищене або пошкоджене житло, якщо воно перебуває у спільній власності?

ed5e2155-2a87-400c-9cfb-1e9efd7068bc.jpg

А якщо співвласником є дитина або недієздатна особа? Чи потрібна згода інших співвласників і в якій формі?

В цих питаннях розбираємося сьогодні в постійній рубриці ЛайфхакиЮрпорадника.

Розглянемо кожну зі ситуацій/

1. Житло, яке перебуває у спільній власності, пошкоджене

Відповідно до підп. 7 п. 13 Порядку надання компенсації для відновлення окремих категорій об’єктів нерухомого майна, пошкоджених внаслідок бойових дій… для отримання компенсації на пошкоджене нерухоме майно, яке перебуває у спільній власності, серед іншого, необхідна згода співвласників.

Згода може надаватися за вибором заявника:

  • в електронній формі - у Дії;
  • у паперовій формі із обовʼязковим засвідченням справжності підпису співвласника нотаріально - безпосередньо комісії.

Зверніть увагу! Для отримання компенсації на ремонт згода співвласників є обов'язковою. Відсутність згоди є підставою для зупинення розгляду заяви про надання компенсації.

2. Житло, яке перебуває у спільній власності, знищене

Відповідно до ст. 4 Закону “Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна …” у разі якщо знищений об’єкт нерухомого майна перебуває у спільній власності, заява про надання компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна може бути подана кожним співвласником окремо або одним із співвласників такого об’єкта. Заява, подана одним із співвласників, вважається поданою всіма співвласниками за відсутності заперечень інших співвласників.

Отже, подати заяву на компенсацію може як кожен співвласник окремо, так і один з них від імені всіх співвласників. Розмір компенсації при цьому визначається пропорційно до розміру частки, яка належить відповідному співвласнику.

3. Співвласником є дитина або недієздатна особа

Якщо житло пошкоджено

У такій ситуації отримувачем компенсації є один із повнолітніх дієздатних співвласників. Згоду на отримання ним компенсації надає законний представник дитини або недієздатної особи.

Якщо житло знищено

У такій ситуації отримувачем компенсації може бути або один із повнолітніх співвласників, або законний представник дитини. Подати заяву на компенсацію або заперечення щодо отримання компенсації іншим співвласником може законний представник дитини або недієздатної особи.

Іншими словами, компенсація може бути отримана повністю другим повнолітнім співвласником (якщо відсутні заперечення від представника неповнолітньої/недієздатної особи) АБО другим повнолітнім співвласником ТА законним представником в інтересах неповнолітньої/недієздатної особи пропорційно до їх часток.

Зверніть увагу! Говорячи про співвласників, маємо на увазі титульних власників, тобто тих, хто буквально є власником / співвласником по документах. Тут не йдеться про, наприклад, право спільної сумісної власності, яке виникає внаслідок набуття права власності у подружжі.

Більше корисної інформації - у чат-боті Юридичний порадник для ВПО  «Основні питання»:

Telegram: https://t.me/IDP_advisor_bot

Viber: https://chats.viber.com/idp_legal_advisor_bot

Facebook (Messenger): https://pipe.bot/facebook/11877

Ця публікація була підготовлена за фінансової підтримки Норвегії. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю БФ «Право на захист» і жодним чином не може вважатися таким, що відображає погляди Уряду Норвегії.

#Юридичний порадник для ВПО