01.07.2025 14:49
Інформація для внутрішньо переміщених осіб, які є власниками нерухомого майна на тимчасово окупованих територіях (ТОТ)

Власники нерухомого майна на тимчасово окупованих територіях (ТОТ), які втратили доступ до нього, вже можуть звертатися до міжнародного Реєстру збитків для України (RD4U).
Нещодавно RD4U оголосив про відкриття для подачі нової категорії заяв — А3.6 «Втрата доступу або контролю над нерухомим майном на тимчасово окупованих територіях». Тож наразі для фізичних осіб Реєстр вже запустив 11 категорій заяв, 3 з яких стосуються нерухомого майна.
Як працює механізм подачі заяви щодо втрати доступу та контролю над нерухомістю на ТОТ, — розповідаємо докладно.
Заява подається через портал Дія за цим посиланням https://diia.gov.ua/.../zaiava-v-katehorii-a36-vtrata...
Хто може подавати заяви в цій категорії?
Власники житлової і нежитлової нерухомості, що розташована на ТОТ (або раніше знаходилася на такій території), які втратили доступ або контроль над нею внаслідок повномасштабного вторгнення рф.
Зверніть увагу: якщо власником майна є неповнолітня особа, можна подати звернення в інтересах дитини від одного з батьків (тільки за умови, що родинні зв’язки підтверджені в Дії за допомогою записів ДРАЦС).
Тобто звертатися до RD4U саме в цій категорії заяв варто тим постраждалим, нерухомість яких не (!) зазнала руйнувань, але вони втратили можливість доступу, користування, володіння або розпорядження нею (без залежності від рф та місцевої окупаційної влади), починаючи з 24 лютого 2022 року.
Також можна подавати заяви у випадках тимчасової втрати доступу до майна, зазначивши період, протягом якого він був відсутній. Йдеться про ситуацію, коли, скажімо, власник житла не мав можливості ним користуватися протягом певного часу, але після деокупації регіону відновив доступ до майна.
Важливо: для подачі заяви саме в цій категорії з’явилася нова опція — на мапі можна вказати, де розташований об’єкт, до якого втрачено доступ. Дія автоматично визначить геомітку за вказаною адресою: варто перевірити її розташування на мапі та за необхідності встановити нову. Зазначення розташування нерухомості на мапі — необов’язкове!
Як підтвердити право власності на нерухомість у цій категорії?
Для цієї категорії заяв до RD4U, як і для інших «майнових», наявність інформації щодо нерухомості у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (ДРРП) необов’язкова.
До міжнародного Реєстру збитків для України можна подавати заяву і за відсутності відомостей про право власності на нерухоме майно у ДРРП, але лише за умови попереднього звернення до реєстратора ЦНАПу або нотаріуса та отримання відмови у проведенні державної реєстрації.
На підтвердження цього потрібно подати:
- Заяву про реєстрацію нерухомості у ДРРП.
- Документ, що підтверджує відмову у реєстрації права власності.
Пам’ятайте: додатково необхідно завантажити правовстановлювальний документ (наприклад, договір купівлі-продажу нерухомості), який подавався разом із заявою про реєстрацію права власності в ДРРП.
Поділитись
Дізнайтеся також
01/07/2025
Одноразова виплата дітям-сиротам
01/07/2025
Соціальний портал Мінсоцполітики
01/07/2025
Пільги на освіту
Усі новини