Тут надають

якісні послуги!

Центр надання адміністративних послуг

Скадовська територіальна громада

02.05.2025 07:38

Чи може опікун над майном отримати компенсацію за пошкоджене житло в інтересах зниклої безвісти особи?

c57e8516-d800-4209-bfe4-1ebe4292bab2.jpg

Так, може! У разі коли власником пошкодженого внаслідок російської агресії об’єкта нерухомого майна є фізична особа, яка визнана безвісно відсутньою або зникла безвісти за особливих обставин, отримувачем компенсації є опікун над майном такої особи. Відповідні зміни до профільного нормативно-правового акта (так званого, Порядку №381) набрали чинності 1 травня 2025 року.

Якщо ж зникла безвісти особа є співвласником пошкодженого житла, то згоду на отримання компенсації в межах державної програми «єВідновлення» також може надавати опікун над майном такої особи.

Новаціями також передбачено, що у разі коли власником пошкодженої оселі є особа, стосовно якої встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, отримувачем компенсації є член сім’ї такої особи. Якщо зазначена особа є співвласником зруйнованого житла, то відповідну згоду на отримання компенсації надає член сім’ї такої особи.

Змінами до Порядку №381 окремо уточнюється, що у разі коли власником пошкодженого об’єкта нерухомого майна є фізична особа, яка через релігійні переконання відмовилася від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідному контролюючому органу та має відмітку в паспорті громадянина України, заява подається в паперовій формі.

Зверніть увагу: опікуни над майном можуть подавати заяви про отримання компенсації за ПОШКОДЖЕНЕ житло в інтересах зниклих безвісти власників тільки в офлайн-форматі, тобто шляхом звернення до ЦНАПу або нотаріуса після того, як запрацює відповідний технічний функціонал у Дії.

Нагадаємо, що наразі є дві категорії зниклих безвісти осіб.

1. Особа, яка визнана безвісно відсутньою. Цей статус встановлюється у судовому порядку, якщо протягом 1 року в місці постійного проживання людини немає відомостей про місце її перебування.

2. Особа, яка зникла безвісти за особливих обставин. Такими обставинами вважається збройний конфлікт, воєнні дії, тимчасова окупація частини території України, надзвичайні ситуації природного чи техногенного характеру. Відповідного статусу людина набуває з моменту внесення про неї відомостей, що містяться у заяві про факт зникнення, до Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин. Надання особі статусу зниклої безвісти за особливих обставин не позбавляє її родичів або інших осіб права звернення до суду із заявою про визнання такої особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою.

Заходи для встановлення опіки над таким майном вживаються нотаріусом (на підставі рішення суду про визнання особи безвісно відсутньою чи за заявою заінтересованої особи або органу опіки та піклування, якщо йдеться про опіку над майном особи, зниклої безвісти за особливих обставин) шляхом проведення опису відповідного майна та призначення опікуна над таким майном.

Пам’ятайте: над майном особи, яка визнана безвісно відсутньою, або особи, зниклої безвісти за особливих обставин, може бути призначено лише одного опікуна.

#Поверни своє