Тут надають

якісні послуги!

Центр надання адміністративних послуг

Скадовська територіальна громада

10.04.2025 09:24

Операції з нерухомістю на ТОТ заборонені — цей популярний міф нотаріуси спростовують щодня

fb8384a4-9e6e-46f4-96e4-bdda45b3a63c.jpg

Учора вкотре видала спадкоємцям свідоцтва про право на спадщину на нерухомість, яка розташована на тимчасово окупованих територіях (ТОТ). Це наштовхнуло мене на думку вчергове публічно спростувати популярний міф «мовляв, юридичні операції з нерухомістю на ТОТ заборонені». Таке стереотипне твердження вперто повторюють окремі експерти й очільники деяких територіальних громад на всіляких професійних заходах.

МІФ: Успадкувати або подарувати нерухомість на ТОТ неможливо.

ФАКТ: Українські нотаріуси можуть посвідчувати правочини про відчуження нерухомого майна, розташованого на ТОТ, а також видавати свідоцтва про право на спадщину на таке майно, але за певних умов ❗️, а саме за наявності:

1. Оригіналів необхідних равовстановлювальних документів. Такі документи потрібні як для відчуження, так і для оформлення спадщини, окрім випадків, коли дані наявні у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (ДРРП) і державну реєстрацію права власності на нерухомість було проведено без видачі правовстановлювального документа або якщо таким документом був державний акт на право власності на земельну ділянку чи свідоцтво про право власності на нерухоме майно — і саме такий вид документа було втрачено, пошкоджено чи зіпсовано.

2. Даних у ДРРП або в Реєстрі прав власності на нерухоме майно, який є архівною складовою частиною ДРРП, або відомостей про реєстрацію права власності на майно, підтверджених бюро технічної інвентаризації, яке змогло евакуювати свої архіви на підконтрольні Україні території.

3. Відомостей в Державному земельному кадастрі для земельних ділянок.

До якого нотаріуса потрібно звертатися?

Для оформлення спадщини.

У цьому питанні варто орієнтуватися на місце відкриття спадщини — це останнє місце проживання спадкодавця. Якщо померла особа проживала, наприклад, у столиці, то спадщину має оформляти будь-який нотаріус м. Києва.

Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини. Якщо таким місцем є населений пункт, який знаходиться на ТОТ або в зоні активних бойових дій, діє принцип екстериторіальності — можна звертатися до будь-якого нотаріуса!

Для відчуження нерухомості.

Якщо власник нерухомості хоче продати або подарувати нерухомість, яка розташована на ТОТ, то нотаріальне посвідчення такого правочину можна здійснювати за місцем проживання (реєстрації) однієї із сторін (дарувальника/обдаровуваного, продавця/покупця).

#Ольга Оніщук