19.12.2024 09:15
В яких випадках державний реєстратор юридичних осіб повинен використовувати відомості Державного реєстру обтяжень рухомого майна

Питання: В яких випадках державний реєстратор юридичних осіб повинен використовувати відомості Державного реєстру обтяжень рухомого майна
Відповідь: Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» (далі – Закон про реєстрацію) у нормах частини 2 статті 6 передбачає обов`язок державного реєстратора під час проведення окремих реєстраційних дій використовувати відомості інших реєстрів, автоматизованих інформаційних систем, зокрема, відомості Державного реєстру обтяжень рухомого майна
Відповідно до Порядку ведення Державного реєстру обтяжень рухомого майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2004 р. № 830 (зі змінами) (далі – Порядок) Державний реєстр обтяжень рухомого майна (далі - ДРОРМ) - єдина комп'ютерна база даних про виникнення, зміну, припинення обтяжень, а також про звернення стягнення на предмет обтяження.
Порядком передбачено такі види обтяжень рухомого майна:
приватні;
публічні.
Державна реєстрація приватних обтяжень проводиться будь-яким нотаріусом або його помічником, які відповідно до законодавства отримали доступ до Реєстру, а також адміністратором ДРОРМ (Державним підприємством «Національні інформаційні системи») та його філіями на підставі договору про надання відповідної сервісної послуги.
Державна реєстрація публічних обтяжень проводиться адміністратором ДРОРМ та його філіями (наприклад, на підставі судових рішень).
Державна реєстрація публічних обтяжень під час примусового виконання рішень проводиться державним або приватним виконавцем.
Державна реєстрація податкової застави, предметом якої є рухоме майно, проводиться податковим керуючим, яким складено акт опису.
Так, відповідно до частини 6 статті 6 Закону про реєстрацію державний реєстратор повинен встановити наявність чи відсутність зареєстрованих обтяжень щодо відповідної частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи шляхом отримання відомостей з ДРОРМ
під час проведення державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, у зв’язку із зміною частки засновника (учасника) у результаті її відчуження, що відбулося на підставі:
правочину, що НЕ посвідчений нотаріально;
нотаріально посвідченого правочину, правовий наслідок якого пов’язується з настанням певної обставини.
Проте, звертаємо увагу, якщо правочин, предметом якого є відчуження (передання) частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи, нотаріально посвідчений та його правовий наслідок якого НЕ пов’язується з настанням певної обставини
така державна реєстрація змін проводиться виключно нотаріусом, у зв’язку із вчиненням ним відповідної нотаріальної дії (крім акціонерних товариств, товариств з обмеженою відповідальністю, товариств з додатковою відповідальністю).
Наявність в ДРОРМ відомостей про обтяження частки відповідного засновника (учасника), під час проведення реєстрації змін, пов’язаних із відчуженням таким засновником (учасником) своєї частки у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи, крім випадків стягнення у дохід держави такої частки як санкції, є підставою для відмови у проведенні реєстрації (пункт 3 частини 1 статті 28 Закону про реєстрацію).
Таким чином, державний реєстратор повинен перевірити наявність/відсутність в ДРОРМ обтяження:
на частку засновника (учасника), яка відчужується;
на все рухоме майно засновника (учасника) (оскільки в такому випадку неможливо встановити чи частка, яка відчужується, не є обтяженою).
Також, якщо у витязі з ДРОРМ наявні відомості, що запис про обтяження вилучено у зв`язку з завершенням -річного терміну зберігання, таке обтяження станом на сьогодні не є актуальним.
Користування ДРОРМ здійснюється безпосередньо державним реєстратором, який проводить відповідну реєстраційну дію (частина 8 статті 6 Закону про реєстрацію).
Відомості, отримані з ДРОРМ залишаються у відповідній реєстраційній справі (в паперовій та/або електронній формі).
Для отримання доступу до ДРОРМ державному реєстратору необхідно звернутися до відповідної регіональної філії ДП «НАІС».
Державні реєстратори, у зв’язку з виконанням вказаних повноважень, звільняються від плати за отримання витягів з ДРОРМ (пункт 35 Порядку).
#Відділ взаємодії з суб’єктами державної реєстрації ЦМУ МЮ м. Київ