29.11.2024 13:39
Як кібернасильство регулюється в Європейському Союзі?
Запобігання насильству в цифровому середовищі – один з пріоритетів протидії гендерно зумовленому насильство в ЄС. Залякування, переслідування та насильство в соціальних мережах мають далекосяжні наслідки, тому ЄС посилено працює у цьому напряму.
В межах інформаційної кампанії “Кібернасильство: знаємо та протидіємо”, що реалізується до “16 днів проти насильства” розповідаємо про реагування та запобігання кібернасильству в ЄС
Ця проблема значно активізувалась під час пандемії COVID-19 і уже має негативні наслідки та потребує реагування.
Дослідницька служба Європарламенту у 2021 році оцінила загальні втрати від кібердомагань та кіберпереслідування у 49-89,3 млрд євро. Це зокрема, витрати на охорону здоров’я та юридичну підтримку.
Європейський Комітет Конвенції про кіберзлочинність виділяє 6 основних груп насильства:
кібердомагання
кіберзлочини
порушення права на недоторканність приватності
злочини на ґрунті ненависті
прямі погрози або фізичне насильство, що має наслідки в цифровому середовищі;
онлайн сексуальна експлуатація та сексуальний аб’юз щодо дітей.
Для реагування на кібернасильство сексуального характеру 14 травня 2024 року ЄС було ухвалилено Директиву щодо боротьби з насильством щодо жінок та домашнім насильством, яка передбачає криміналізацію переслідування (сталкінгу), домагань, підбурювання до насильства чи ненависті в онлайн-просторі. Документ зобов’язує усі країни-члени ЄС криміналізувати кібернасильство.
Важливими міжнародно-правовими актами у цьому контексті є також:
Конвенція Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами (Стамбульська конвенція). У 2021 році GREVIO (незалежна група експертів) опублікувала Загальні рекомендації №1, в яких зазначається, що насильство стосовно жінок та дівчат у цифровому вимірі є проявом ГЗН та підпадає під сферу дії Стамбульської конвенції.
Конвенція Ради Європи про кіберзлочинність (Будапештська конвенція) визначає процедурні повноваження та механізм міжнародної співпраці щодо кіберзлочинності та будь-якого правопорушення, пов’язаного з електронними доказами.
Конвенція Ради Європи про захист дітей від сексуальної експлуатації та сексуального насильства (Лансаротська конвенція) зобов’язує криміналізувати всі форми жорстокого поводження з дітьми, включно з формами насильства у цифровому вимірі, які стосуються сексуальної експлуатації та сексуального насильства в інтернеті.
Усі три конвенції ратифіковано Україною.
Більше про роботу ЄС у цьому напрямку читайте за посиланням:
Кампанія проводиться за ініціативи Офісу Віцепрем’єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції та Міністерства юстиції України спільно з Національною поліцією України, Кіберполіцією України, Координаційним центром з надання правничої допомоги за сприяння Урядової Уповноваженої з питань гендерної політики, в межах «16 днів проти насильства».
Довідково: 17 грудня 1999 року Генеральна Асамблея ООН оголосила 25 листопада Міжнародним днем боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок. Цього ж дня стартує щорічна міжнародна акція «16 днів проти насильства».
Поділитись
Дізнайтеся також
Усі новини