Тут надають

якісні послуги!

Центр надання адміністративних послуг

Скадовська територіальна громада

19.11.2024 13:45

До уваги осіб які бажають звернутися з клопотанням про визнання і виконання за кордоном рішення суду України в цивільних справах

dfa44ffe-1970-4b06-949d-958ea13d92f3.jpg

Відповідно до пункту 4.1. розділу IV Інструкції про порядок виконання міжнародних договорів з питань надання правової допомоги в цивільних справах щодо вручення документів, отримання доказів та визнання і виконання судових рішень, затвердженої спільним наказом Міністерства юстиції України та Державної судової адміністрації України від 27.06.2008 № 1092/5/54, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 02.07.2008 за № 573/15264 (зі змінами) (далі – Інструкція) якщо інше не передбачено міжнародним договором України, заінтересована особа або орган може звернутися з клопотанням про визнання і виконання рішення суду України в цивільній чи господарській справі, що набрало законної сили, у тому числі затвердженої судом мирової угоди, вироку в частині цивільного позову, а також рішень третейських судів та інших органів, до компетенції яких належить розгляд цивільних і господарських справ.

Пункт 4.2. розділу IV Інструкції зазначається, що Клопотання подається заінтересованою особою безпосередньо до іноземного суду за місцем виконання рішення.

Проте у пункті 4.3. розділу IV Інструкції вказано, що у випадках, передбачених міжнародним договором України, клопотання може бути подано до суду України, який ухвалив рішення.

У зв’язку з вищевказаним, при підготовці до подання клопотання, необхідно визначити який порядок подання клопотання визначено двостороннім договором про надання правової допомоги у цивільних справах підписантом якого є України.

Так, наприклад, частиною 1 статті 51 розділу VII «Визнання і виконання рішень» Договору між Україною та Республікою Польща про правову допомогу та правові відносини у цивільних і кримінальних справах 1993 року зазначено, що клопотання про визнання і виконання рішення може бути подане безпосередньо до відповідного суду тієї Договірної Сторони, на території якої рішення має бути визнане і виконане, або також за посередництвом суду, який розглядав справу в першій інстанції.

В свою чергу розділ V «Визнання та виконання судових рішень у цивільних справах» Угоди між Україною та Турецькою Республікою про правову допомогу та співробітництво в цивільних справах 2000 року не зазначає подібного до вищевказаного Договору між Україною та Республікою Польща.

Отже, у першому випадку особа може звернутись з клопотанням безпосередньо до компетентного суду Республіки Польща або до суду, який розглядав справу в першій інстанції, а у другому випадку особа має можливість звернутись виключно до компетентного органу Республіки Туреччина.

В свою чергу, відповідно до пункту 4.10. розділу IV Інструкції зазначено, що у разі, якщо згідно з міжнародним договором України клопотання подається заінтересованою особою до суду України, який ухвалив рішення, такий суд надсилає клопотання та додані до нього документи до Мін'юсту через міжрегіональне управління або його відповідний структурний підрозділ.

Відповідно до пункту 4.6. розділу IV Інструкції якщо інше не передбачено міжнародним договором України чи законодавством запитуваної держави, клопотання особи чи органу може бути складено згідно з формою, що наведена в додатку 6 до цієї Інструкції. Клопотання друкується на чистих аркушах паперу без штампів суду.

В свою чергу зазначаємо, що відповідно до пункту 4.4. розділу IV Інструкції Якщо рішенням суду України передбачено стягнення з особи судового збору, клопотання про визнання і виконання рішення у відповідній частині складається судом України, який постановив рішення у першій інстанції, за формою, наведеною у додатку 5. Клопотання друкується на чистих аркушах паперу без штампів суду.

В незалежності від того безпосередньо до іноземного компетентного органу подається клопотання або за посередництвом суду який розглядав справу згідно абзацу 1 пункту 4.7. розділу IV Інструкції, з метою звернення з клопотанням про визнання та виконання рішення суду України до компетентного органу запитуваної держави заінтересована особа звертається до суду України, який ухвалив рішення, для отримання документів, передбачених міжнародним договором України.

Також відповідно до абзацу 2 пункту 4.7. розділу IV Інструкції зазначається, що Якщо міжнародний договір України не визначає переліку документів, що додаються до клопотання, судом України надаються:

1. Засвідчена належним чином копія судового рішення;

2. Довідка про те, що рішення (вирок) набрало законної сили, якщо це не випливає безпосередньо з тексту рішення чи вироку, за формою згідно з додатком 7. Довідка друкується на чистих аркушах паперу, без штампів суду;

3. Довідка стосовно виконання частини рішення (вироку) або невиконання рішення (вироку) на території України за формою згідно з додатком 8. Довідка друкується на чистих аркушах паперу, без штампів суду;

4. Якщо відповідач не брав участі в судовому засіданні - довідка про те, що відповідач був належним чином повідомлений про день та час судового розгляду (за формою згідно з додатком 9), та копії документів справи, що підтверджують повідомлення відповідача належним чином про час та місце судового розгляду справи. Довідка друкується на чистих аркушах паперу, без штампів суду;

Додатково зазначаємо, що відповідно до абзацу 7 пункту 4.7. розділу IV Інструкції вказано, що документи, що надає суд України, засвідчуються підписом судді і скріплюються гербовою печаткою суду України.

Звертаємо увагу, що за додатковою інформацією або у разі виникнення питань ви можете звернутися до на за контактами вказаними за посиланням:

https://centraljust.gov.ua/.../upravlinnya_sydovoi_roboty