Тут надають

якісні послуги!

Центр надання адміністративних послуг

Скадовська територіальна громада

12.11.2024 15:03

Як отримати компенсацію за знищене або пошкоджене житло, якщо воно перебуває у спільній власності?

70639d55-938f-4bb7-900d-4d1a9a8fedef.jpg

А якщо співвласником є дитина або недієздатна особа? Чи потрібна згода інших співвласників і в якій формі?

В цих питаннях розбираємося сьогодні в постійній рубриці #ЛайфхакиЮрпорадника.

Розглянемо кожну зі ситуацій 🙌

1️⃣ Житло, яке перебуває у спільній власності, пошкоджене

Відповідно до підп.7 п.13 Порядку надання компенсації для відновлення окремих категорій об’єктів нерухомого майна, пошкоджених внаслідок бойових дій… для отримання компенсації на пошкоджене нерухоме майно, яке перебуває у спільній власності, серед іншого, необхідна згода співвласників.

📝 Така згода може може надаватися за вибором заявника:

▪️ в електронній формі - засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка порталу Дія (Дія);

▪️ у паперовій формі, справжність підпису співвласника на якій нотаріально засвідчена, - безпосередньо комісії.

Тобто, для отримання компенсації на ремонт - згода співвласників є обов'язковою.

❗️Відсутність згоди є підставою для зупинення розгляду заяви про надання компенсації.

2️⃣ Житло, яке перебуває у спільній власності, знищене

Відповідно до ст. 4 Закону “Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна …” у разі якщо знищений об’єкт нерухомого майна перебуває у спільній власності, заява про надання компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна може бути подана кожним співвласником окремо або одним із співвласників такого об’єкта. Заява, подана одним із співвласників, вважається поданою всіма співвласниками за відсутності заперечень інших співвласників.

Отже, подати заяву на компенсацію може як кожен співвласник окремо, так і один з них від імені всіх співвласників. Розмір компенсації при цьому визначається пропорційно до розміру частки, яка належить відповідному співвласнику.

3️⃣ Співвласником є дитина або недієздатна особа

🅰️ Стосовно пошкодженого майна

У разі коли недієздатна/обмежено дієздатна особа або особа, яка не досягла 18-річного віку, є співвласником об’єкта нерухомого майна, отримувачем компенсації є один із повнолітніх дієздатних співвласників (за наявності). Згоду співвласника об’єкта нерухомого майна, який є недієздатною/обмежено дієздатною особою або особою, яка не досягла 18-річного віку, на отримання компенсації надає один із законних представників такої особи.

🅱️ Стосовно знищеного майна

У разі коли недієздатна особа, особа, дієздатність якої обмежена, або особа, яка не досягла 18-річного віку, є співвласником об’єкта нерухомого майна, подання заяви на отримання компенсації або заперечень щодо отримання компенсації іншим співвласником в її інтересах, здійснюється одним з її законних представників.

☝️Зверніть увагу! Говорячи про співвласників, маємо на увазі титульних власників, тобто тих, хто буквально є власником / співвласником по документах. Тут не йдеться про, наприклад, право спільної сумісної власності, яке виникає внаслідок набуття права власності у подружжі.

#Юридичний порадник для ВПО

6841aa61-7f15-4807-93d5-fa7243bb3021.jpg 98a9cd07-5f33-47f8-b6f5-77eac75b5429.jpg 7538fd47-93dc-4e79-80ee-9a3e8ffdf4ad.jpg 4c628d94-0a95-4650-81a5-07b4d99604f7.jpg