21.08.2024 14:31

Що має знати кожен про спадщину?

c7d8e05b-089d-4f8c-a903-d8418ad69da3.jpg

💼 Спадщина — це перехід прав та обов'язків від померлої особи (спадкодавця) до спадкоємців. Спадкування може здійснюватися за заповітом або за законом.

🔹 Спадкоємці: Спадкоємцями можуть бути як фізичні особи, які живі на момент відкриття спадщини, так і ті, хто був зачатий за життя спадкодавця та народжений живим після його смерті. Юридичні особи також можуть бути спадкоємцями за заповітом.

🔹 Що входить до спадщини: До складу спадщини включаються всі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент його смерті, якщо ці права не припинилися через його смерть. Наприклад, це можуть бути майнові права, фінансові активи та інше.

🔹 Що не входить до спадщини:

Особисті немайнові права.

Право на участь у товариствах або членство в об'єднаннях громадян.

Право на відшкодування шкоди, завданої каліцтвом чи іншим ушкодженням здоров'я.

Права на аліменти, пенсію, допомогу або інші законодавчо встановлені виплати.

📅 Відкриття спадщини: Вона відкривається з моменту смерті особи або оголошення її померлою. Якщо кілька осіб померли під час спільної небезпеки, спадщина відкривається одночасно і окремо щодо кожної з них.

🌍 Місце відкриття спадщини: Зазвичай це останнє місце проживання спадкодавця. Якщо воно невідоме, місце відкриття визначається за місцезнаходженням нерухомого майна, а за його відсутності — за основною частиною рухомого майна.

Хто не має права на спадщину?

🔒 1. Особи, які умисно завдали шкоди:

Особи, які умисно позбавили життя спадкодавця або будь-кого з можливих спадкоємців, а також ті, хто вчинив замах на їхнє життя, позбавлені права на спадкування.

Особам, які навмисно перешкоджали спадкодавцеві скласти, змінити чи скасувати заповіт з метою отримання спадщини або збільшення її частки, також заборонено спадкування.

🔒 2. Батьки, позбавлені батьківських прав:

Батьки, які були позбавлені батьківських прав стосовно дитини, і ці права не були поновлені до моменту відкриття спадщини, не мають права на спадкування за законом.

🔒 3. Особи, які ухилялися від обов’язків утримання:

Батьки (усиновлювачі), повнолітні діти (усиновлені) та інші особи, які ухилялися від виконання обов'язків щодо утримання спадкодавця, якщо це було встановлено судом, також не мають права на спадкування за законом.

🔒 4. Особи у недійсному шлюбі:

Особи, чий шлюб визнано недійсним або таким, що скасовано рішенням суду, не мають права на спадкування одна після одної.

Якщо шлюб визнано недійсним після смерті одного з подружжя, суд може визнати право на спадкування для іншого подружжя, якщо він не знав і не міг знати про перешкоди до реєстрації шлюбу. Це право поширюється на частку у майні, набуту за час цього шлюбу.

🔒 5. Особи, які ухилялися від допомоги:

Особа може бути усунена від права на спадкування за законом, якщо суд встановить, що вона ухилялася від надання допомоги спадкодавцеві, який через похилий вік, хворобу або каліцтво перебував у безпорадному стані.

Важливо бути обізнаним у питаннях спадкування, адже це допоможе уникнути непорозумінь і забезпечить правильний перехід прав та обов'язків. 🏠📜

#Центральне міжрегіональне управління Міністерства юстиції - м.Київ